8 حدیث ناب از امام رضا (علیه السلام)

حدیث یکم:

 

اَلسَّخِیُّ یَأکُلُ مِنْ طَعامِ النّاسِ لِیَأکُلُوا مِنْ طَعامِهِ؛سخاوتمند از طعام مردم مى‌‌خورد تا از طعامش بخورند.

 

شرح:

انسان گل سرسبد هستی است و اجتماعی آفریده شده است. لازمه‌‌ی همین رفت و آمدها و اجتماعی بودن استفاده از طعام همدیگر است. در پرتو همین روابط اجتماعی می‌‌توان با دوستان با شرافتی آشنا شد که از نظر اسلام از دست دادن هر یک از آنها بدتر از دست دادن شریف‌‌ترین عضو بدن است. از برکت همین طعام دادن‌‌ها و مهمان داشتن‌‌ها گناه میزبان ریزش می‌‌کند و زمینه‌‌ی برکات بعدی رحمت‌‌های الهی نازل می‌‌شود.

با این وصف برخی از خانواده‌‌ها بسیار کم مهمان هستند و سفره‌‌ی مهمانی و طعام دادن آنها گاه تا چند ماه بسته باقی می‌‌ماند !گویا باطن (بخیل) آنها می‌‌گوید اگر به دعوت فلانی بروی یا ارتباطات نهاری و شامى‌‌داشته باشی بدون تردید دیگران نیز چند روز بعدش تلافی خواهند کرد. از این‌‌‌رو، نه طعام کسی را مى‌‌خورند و نه حاضرند به کسی طعامى‌‌بدهند.

 

حدیث دوم:

 

التَّودُّدُ اِلَی الناسِ نِصْفُ الْعَقْلِ؛ اظهار دوستی به مردم، نیمى‌‌ ازخرد و عقل است.

 

شرح:

در روایت آمده است انسان با دوچیز مى‌‌تواند محبت مردم را جلب کند. مادیات و اخلاق. و چون از نظر اقتصادی ضعیف‌‌تر آن هستیم که به همگان بذل و بخشش اقتصادی داشته باشیم فقط یک راه برای جلب محبت دیگران باقی مى‌‌ماند و آن خوش اخلاقی و محبت کردن به مردم است.

به یقین در طلیعه ی مهرورزی به دیگران، سلام کردن وجود دارد. با تقدیم سلام به دیگران این پیام منتقل خواهد شد که سلام کننده سلامتی طرف مقابل را از خداوند مى‌‌خواهد. سلام حامل این نکته است که بنده به دنبال رفاقت با شمایم و نسبت به شما حالت تواضع دارم.

کسى که سلام مى‌‌کند به طرف مقابلش که فرد یاخانواده یا جامعه است اعلام قطعى مى‌‌کند، و تعهّد واقعى مى‌‌دهد، که از جانب من در جان و مال و آبروى خود در امان باشید، و یقین بدانید که شرّ و زیان و خسارت و ضرر از سوى من به جان و مال و آبروى شما نخواهد رسید.

 

حدیث سوم:

 

اَفْضَلُ ما تُوصَلُ بِهِ الرَّحِمُ کَفُّ الاَذَی عَنْها؛ بهترین صله رحم، خودداری از آزار آنان است.

 

شرح:

بسیاری از مردم با ارحامشان دوستانه و خداپسندانه ارتباط دارند. برخی‌‌ها خویشتن را در محدوده‌‌ی بسیار محدود محصور کرده‌‌اند!

عده ای نیز طرفدار صله ی ارحام هستند ولی به علت های متعدد از جمله کینه، حسادت ها و بگو و مگوهای تنگ نظرانه ارتباط آنها پایدار نیست گاهی سه ماه ارتباط دارند ولی سه سال در کویر قهر بودن فرو مى‌‌روند!

به فرموده ی امام رضا(علیه السلام) برترین صله‌‌ی رحم این است که آزار دیگران رادر برنداشته باشد.صله ارحامى‌‌ که به دنبال آن آرامش خانواده ای جان دهد با برترین صله‌‌ی ارحام فاصله ها دارد.

 

حدیث چهارم:

 

عَوْنُکَ لِلضَّعیفِ اَفْضَلُ مَنِ الصَّدَقَةِ ؛ به ضعیف کمک کردن، افضل از صدقه است.

 

صدقه در اسلام عزیز جایگاه بسیار بالایی دارد با این حال امام رضا (علیه السلام) فرموده‌‌اند برتر از صدقه، کمک کردن به انسانی ضعیف است.

 

شرح:

به یقین برخی از افراد از نظر بینشی ضعیف هستند و بسیاری از نظر اقتصادی، و کمک کردن اقتصادی و مشاوره دلسوزانه دادن به نیازمندان برتر از صدقه خواهد بود.گاهی مشورت دادن جانی را حفظ و گاهی جانی را مى‌‌گیرد.

شخصی که عاقبت امر او به خودکشی ختم شد قبل از خودکشی به دیگری مى‌‌گوید: در زندگی مشکلات فراوانی دارم و تا کنون چند بار خودکشتن به ذهنم رسیده است و سپس برخی از مشکلاتش را بیان مى‌‌کند. رفیقش مى‌‌گوید عجب مشکلاتی داری اگر من هم به جای شما بودم تا کنون خودم را کشته بودم!

بدون تردید اگر آن شخص مشاوری فهمیم داشت و دلسوزانه او را دلداری مى‌‌داد و به او راهکارهایی نشان مى‌‌داد و یا حداقل او را امیدوار مى‌‌کرد، هرگز آن خودکشی شوم اتفاق نمى‌‌افتاد.

 

حدیث پنجم:

 

اَلْمُؤمِنُ اذا غَضِبَ لَمْ یُخْرِجْهُ غَضَبُهُ مِنْ حَقٍّ؛ مؤمن را خشمش از طریق حق خارج نمی‌سازد.

 

شرح:

برخی ها تا قصه و قضیه ای پیش نیامده است، خونسردند و ظاهری متین و مومن دارند ولی به صرف این که مشکلی نمایان مى‌‌شود و یا از نظر انتخاباتی سلیقه های متفاوتی پیدا مى‌‌کنند، بدترین حرف ها و گاه تهمت ها و پرونده‌سازی ها را نثار همدیگر مى‌‌کنند!

به فرموده ی امام رضا (علیه السلام) چنین افرادی ، به درجه ی مومنی نرسیده اند وگرنه با آمدن غضب و خشم نیز ناحق ها را در جای حق جای نمى‌‌دهند. و آن گونه بی باکانه سخن نمى‌‌گویند.

 

حدیث ششم:

 

اَلْاَخُ الْاَکْبَرُ بِمَنْزِلَةِ الاَبْ؛ برادر بزرگتر به منزله پدر است.

 

شرح:

هر چند بسیاری از افراد احترام برادر بزرگ خود را دارند ولی در جامعه دیده شده است بعضی به راحتی با برادر بزرگشان در مى‌‌افتند و گاه تا چند سال نیز همه نوع ارتباط را قطع مى‌‌کنند! حتی گاهی فرزندانشان را نیز به قطع ارتباطاتات مجبور مى‌‌کنند!

 

حدیث هفتم:

 

لَیْسَ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیامِ و الصَلوةِ، وإنَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التفکّرِ فِی أمْرِ الله؛ عبادت، تنها زیادی روزه داشتن و نماز خواندن نیست، همانا عبادت بسیار اندیشه کردن در امر خدا است.

 

شرح:

برخی‌‌ها نماز مى‌‌خوانند و روزه مى‌‌گیرند ولی زن و فرزند آزار نیز هستند! برخی اهل عبادتند ولی با آمدن انتخاباتی چنان جناحی سخن مى‌‌گویند و تهمت مى‌‌زنند که با کهکشانی از توبه شاید مرضی رضای خداوند قرار بگیرند.

برخی روزه و نماز را بر پا مى‌‌دارند ولی با احتکار و گرانفروشی جان ضعیفان و کوخ نشینان را به لب مى‌‌رسانند!

بعضی ها نمازی و روزه ایند ولی چنان بد اخلاقند که تارکان نماز را بر ترک نماز تشویق مى‌‌کنند!

و بسیار اهل نماز و روزه اند ولی چون درجه ی معرفت هایشان متفاوت است به فرموده ی پیامبر(ص) فاصله ثواب نمازهایشان زمین تا آسمان است!

به یقین همه ی کسانی که به جایی رسیده اند علاوه بر نماز و روزه و...با تفکر رفیق بوده اند.عبادتی که بر اساس تفکر پایه ریزی نشود، زود نیز ضایع مى‌‌شود.

 

حدیث هشتم:

 

اَلنَّظَرُ إلیَ ذُرِّبَّةِ مُحَمَّدٍ عِبادَةٌ؛ نظر محبت آمیز به ذرّیه پیامبر، عبادت است.

 

شرح:

از منظر مکتب رسول الله (صلّى الله علیه و آله) ذریه و فرزندان حضرت رسول (صّلى الله علیه و آله)دارای جایگاه ویژه ای هستند؛ به همین دلیل پیامبر عزیز اسلام فرمودند: أحِبُّوا أولادِی، الصّالِحُونَ لله و الطالِحُونَ لِی.

 

منبع: سایت فرارو

/ 1 نظر / 68 بازدید
آيدا

سلام وبلاگ تونو ديدم واقعا وبلاگ خوبي داريد ، منم يک سايت دارم با موضوع شبکه اجتماعي به اسم کليکي ها محيط خيلي جذاب و سالمي داره با کلي عضو صميمي و مهربان که واقعا خوشحال ميشم بياي و عضو بشي clickiha.net منتظرم عزيز