رنگ پرده کعبه در گذر زمان‌‌

براى پوشش بیت الله الحرام و کعبه در طول تاریخ از رنگ‌‌هاى سفید، قرمز و سیاه استفاده شده است.

ابن اسحاق در این باره میگوید: در عصر رسول خدا (صلّى الله علیه و آله) بر کعبه پارچه سفید رنگِ بافت مصر مشهور به قباطی می‌‌آویختند و سپس از بُردهای یمانی برای آن استفاده می‌‌کردند و اولین کسی که آن را با دیباج پوشانید، ابن زبیر بود ... پس از پیامبر اسلام (صلّى الله علیه و آله) عمر، عثمان و حجّاج بر کعبه پارچه قباطی و پرده دیبا پوشانیدند.(1)

.... از سوی سلاطین مصر همه ساله دو پرده یکی برای کعبه به رنگ قرمز و دیگری برای مرقد پیامبر اعظم (صلّى الله علیه و آله) به رنگ سبز ارسال می‌‌شد.(2)

از سال 1221 تا 1229 قمرى پوشش خانه از مصر نیامد و ملک سعود خود بر خانه پرده می‌‌پوشانید. نخست پرده از حریر سرخ بود و سپس به حریر سیاه تبدیل گردید.(3)

در موسم حج به خصوص در روزهای نزدیک به تعویض پرده، اندک اندک آن را بالا ‌برده و بر می‌‌چینند و به جای آن پرده سفیدی می‌‌پوشانند و پس از انجام مراسم حج پرده نو بر آن می‌‌پوشانند.(4)

پس از ظهور اسلام و پیامبر بزرگ اسلام (صلّى الله علیه و آله) اشخاص مختلفی همچون معاویه، یزید، ابن زبیر، حجّاج و خلفای عباسی پرده‌‌هایی با رنگ‌‌های سبز و گاه قرمز و گاهی دو یا چند پرده بر روی هم انداخته و کعبه را پرده یا پیراهن می‌‌پوشانیدند.

ابن بطوطه در سفر نامه خود می‌‌گوید: پیراهن کعبه را در شهر شوشتر (خوزستان، ایران) از دیبای خالص می‌‌بافتند و به کعبه می‌‌فرستادند. زمانی هم در یمن از برد کسوت خانه را تدارک می‌‌نمودند و در امپراطوری عثمانی سال‌‌های متمادی پرده کعبه را در مصر از حریر و دیباج می‌‌بافتند.

 

پی‌‌نوشت:

1ـ اصغر قائدان، تاریخ و آثار اسلامی مکه مکرمه و مدینه منوره، ص 95.

2ـ اصغر قائدان، تاریخ و آثار اسلامی مکه مکرمه و مدینه منوره، ص 96.

3 ـ سید کباری، سیمای مکه، ص 161.

4 ـ سید کباری، سیمای مکه، ص 162.

/ 1 نظر / 18 بازدید
کوله پشتی

آدمي به خودي خود نمي افته اگر هم بيفته از سمتي مي افته کـه بـه خـــدا تکيه نکرده باشه[گل]