جایگاه امیر مؤمنان على (ع) در سپاه پیامبر (ص)

امیر مؤمنان على (علیه صلوات المصلّین) مى‌‌فرماید:

پس از ستایش پروردگار، همانا خداوند سبحان، حضرت محمّد (صلّى الله علیه و آله) را مبعوث فرمود، در روزگارانى که عرب کتابى نخوانده و ادعاى وحى و پیامبرى نداشت.

پیامبر اسلام (صلّى الله علیه و آله) با یارانش به مبارزه با مخالفان پرداخت تا آنان را به سرمنزل نجات کشاند، و پیش از آن که مرگشان فرا رسد آنان را به رستگارى رساند، با خستگان مدارا کرد، و شکسته‌‌‌حالان را زیر بال گرفت تا همه را به راه راست هدایت کرد، جز آنان که راه گمراهى پیمودند، و در آنها خیرى نبود همه را نجات داد، و در جایگاه مناسب رستگارى، استقرارشان بخشید، تا آن که آسیاب زندگى آنان به چرخش درآمد، و نیزه‌‌شان تیز شد.

به خدا سوگند! من در دنباله آن سپاه بودم، تا باطل شکست خورد و عقب نشست، و همه رهبرى اسلام را فرمانبردار شدند، در این راه هرگز ناتوان نشدم، و نترسیدم، و خیانت نکردم، و سستى در من راه نیافت.

به خدا سوگند! درون باطل را مى‌‌‌شکافم تا حق را از پهلویش بیرون کشم.

 

متن حدیث:

اَمَّا بَعْدُ، فَإِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ بَعَثَ مُحَمَّدا صَلّى اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ لَیْسَ اءَحَدٌ مِنَ الْعَرَبِ یَقْرَاءُ کِتَاباً، وَ لاَ یَدَّعِی نُبُوَّةً وَ لاَ وَحْیاً، فَقَاتَلَ بِمَنْ أطَاعَهُ، مَنْ عَصَاهُ یَسُوقُهُمْ إِلَى مَنْجَاتِهِمْ، وَ یُبَادِرُ بِهِمُ السَّاعَةَ أنْ تَنْزِلَ بِهِمْ، یَحْسِرُ الْحَسِیرُ، وَ یَقِفُ الْکَسِیر،ُ فَیُقِیمُ عَلَیْهِ حَتَّى یُلْحِقَهُ غَایَتَهُ، إِلاّ هَالِکاً لاَ خَیْرَ فِیهِ.

حَتَّى أرَاهُمْ مَنْجَاتَهُمْ، وَ بَوَّأهُمْ مَحَلَّتَهُمْ، فَاسْتَدَارَتْ رَحَاهُمْ، وَ اسْتَقَامَتْ قَنَاتُهُمْ.

وَ ایْمُ اللَّهِ لَقَدْ کُنْتُ مِنْ سَاقَتِهَا حَتَّى تَوَلَّتْ بِحَذَافِیرِهَا، وَ اسْتَوْسَقَتْ فِی قِیَادِهَا، مَا ضَعُفْتُ، وَ لاَ جَبُنْتُ، وَ لاَ خُنْتُ، وَ لاَ وَهَنْتُ.

وَ ایْمُ اللَّهِ لَأبْقُرَنَّ الْبَاطِلَ حَتَّى اُخْرِجَ الْحَقَّ مِنْ خَاصِرَتِهِ.

 

«نهج البلاغه، خطبه103»

/ 1 نظر / 31 بازدید
کوله پشتی

سلام..همین الان داشتم کامنت های اولین روزای وبم رو مرور میکردم تا ببینم کدوم دوستان از اول تا این روزای کوله پشتی همراه بودن..نام وبلاگ شما رو دیدم.. خواستم تشکر کنم ازتون برای این همراهی دیرینه متشکرم[گل][لبخند]