کجایند اهل ماه رجب؟

فضیلت ماه رجب و روزه در این ماه

 پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله) مى‌فرماید: رجب، «شهر الله الأصمّ» است؛ و بدان سبب آن را «اصمّ» نامیدند که هیچ ماهى به پایه عظمت آن نمى‌رسد.

مردم زمان جاهلیت به رجب حرمت مى‌نهادند و آنگاه که اسلام درخشیدن گرفت، بر حرمت آن افزود.

بدانید که رجب؛ ماه خدا، شعبان؛ ماه من و رمضان؛ ماه امت من است. پس هرکس یک روز از رجب را روزه بدارد، مستحقّ رضوان الاهى گردد و روزه‌اش غضب الاهى را خاموش کند و خداوند درى از درهاى جهنّم را بر او ببندد.

اگر کسى به اندازه تمام زمین طلا انفاق کند، از روزه یک روز در ماه رجب برتر نخواهد بود...

هرگاه شب شود، دعایش مستجاب خواهد بود؛ یا در دنیا به او عطا خواهد شد و یا براى آخرت او ذخیره مى‌شود...

حضرت رسول خدا (صلّى الله علیه و آله) سپس ثواب دو، سه، چهار، پنج، تا سى روز، روزه ماه رجب را تک تک با توضیح کامل بیان فرمود.

در همین زمینه امام کاظم (علیه السلام) مى‌فرماید: رجب، نام نهرى در بهشت است که از شیر، سفیدتر و از عسل، شیرینتر است؛ بنابراین هرکس یک روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند از آن نهر به او خواهد نوشاند.

همچنین آن حضرت در روایت دیگرى مى‌فرماید: رجب، ماه عظیمى است که خداوند، اعمال نیک را در آن چند برابر مى‌فرماید و گناهان را در آن محو مى‌کند.

پس هرکس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، به اندازه مسیر یک سال از جهنّم دور و هرکس سه روز از آن ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب مى‌شود.

بارى در کرامت و فضیلت این ماه، حضرت امام صادق (علیه السلام) نیز مى‌فرماید: آن گاه که قیامت برپا شود، منادى الاهى فریاد زند: «أین الرجبیّون؟»؛ کجایند آنان که ماه رجب را گرامى داشتند و از آن، بهره‌ها بردند؟ از آن انبوه جمعیت، گروهى برخیزند که نور جمالشان محشر را روشن کند. بر سر آنان تاجهاى شاهى که مرصّع به درّ و یاقوت است، قرار دارد و در طرف راست هر نفر از آنان هزار فرشته، در سمت چپ نیز هزار فرشته به او کرامت و تعظیم الاهى را تبریک گویند. از جانب خداى بزرگ ندا آید: بندگان و کنیزانم، به عزت و جلالم سوگند، شما را جاى و مقام گرامى و عطایاى فراوان دهم و شما را در جایى جاى دهم که از زیر آن نهرها جارى است و شما در آن جاوید خواهید بود زیرا شما داوطلبانه براى من در ماهى که من بزرگش داشتم روزه گرفتید. سپس، خطاب به فرشتگان فرماید: فرشتگان من! بندگان و کنیزان را به بهشت داخل کنید. در اینجا حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: این پاداش، براى کسى است که گرچه یک روز از اول یا وسط یا آخر ماه رجب را روزه بدارد.

پیامبر گرامى اسلام (صلّى الله علیه و آله) در بیان عظمت و اهمیت ماه رجب مى‌فرماید: خداى متعال، در آسمان هفتم، فرشته‌اى به نام «داعى» (دعوت کننده) قرار داده است. هرگاه ماه رجب فرا رسد، آن فرشته‌ی دعوت کننده، هرشب تا به صبح گوید: خوشا به حال کسانى که به ذکر الاهى مشغولند؛ خوشا به حال کسانى که با میل و رغبت تمام، رو به سوى درگاه خدا آرند. و خداوند مى‌فرماید: من همنشین کسى هستم که با من همنشین باشد، و مطیع کسى هستم که فرمان مرا ببرد و آمرزنده‌ام کسى را که از من طلب آمرزش کند.

این ماه رجب؛ ماه من، بنده هم؛ بنده من، و رحمت هم؛ از آن من است؛ هرکس مرا در این ماه بخواند، پاسخ مثبت دهم؛ و هرکس از من چیزى بخواهد، به او عطا کنم؛ و هرکس از من هدایت جوید، هدایتش کنم. من این ماه را وسیله ارتباط بین خود و بندگانم قرار داده ام پس هرکس به آن چنگ زند، به من مى‌رسد.

بزرگان سفارش کرده‏اند سه روز از این ماه را که «پنجشنبه و جمعه و شنبه» باشد روزه بگیرید؛ زیرا روایت شده هر کس در یکى از ماه‏هاى حرام این سه روز را روزه بگیرد؛ خداوند براى او ثواب «نهصد سال» عبادت می‌نویسد. 

فضیلت اولین شب جمعه ماه رجب (لیلة الرغائب) و کمک به فقرا

گرچه تمام ماه رجب، نزد خداوند و اولیاء گرامیش عزیز و ارجمند است لیکن برخى از اوقات آن، فضیلت ویژه اى دارد؛ مثلاً اوّلین شب جمعه ماه رجب، داراى امتیازى بزرگ است. پیامبر اسلام (صلّى الله علیه و آله) مى‌فرماید: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید؛ فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» مى‌نامند. چرا که وقتى یک سوم از شب گذشت، هیچ فرشته اى نیست مگر اینکه در کنار کعبه مشرّفه آید؛ آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان کند و فرماید: فرشتگانم! هرچه خواهید از من بخواهید. فرشتگان گویند: بارالها حاجت و خواسته ما آن است که روزه داران ماه رجب را بیامرزى؛ خداوند متعال فرماید: آمرزیدم.

یکى از کارهاى مهم و شایسته در ماه رجب، کمک به مستمندان است. امام صادق (علیه ‌السّلام) از پدران گرامیش از امام على (علیه‌ السّلام) نقل مى‌کند که آن حضرت فرمود:...هرکس به خاطر خدا در ماه رجب صدقه بدهد، خداوند وى را آنچنان اکرام فرماید که نه چشمى دیده و نه گوشى شنیده و نه بر قلب انسانى خطور کرده باشد.

در بیان فضیلت ماه رجب، به همین چند حدیث شریف بسنده مى‌کنیم و مى‌گوییم: اگر هیچ حادثه اى در ماه رجب رخ نمى‌داد، باز هم رجب ارزش خاص و ویژگى استثنائى خود را داشت؛ لیکن حوادثى در آن به وقوع پیوسته است که مهمترین آن، در روز بیست و هفتم این ماه است؛ چرا که آخرین پیامبر برگزیده الاهى حضرت محمد (صلى الله علیه وآله) در این روز از جانب خداى متعال مأمور هدایت مردم و ابلاغ هدایت و رسالت الاهى گردید.

بندگان صالح و آگاه الاهى، ماه رجب و شعبان را به عنوان زمینه و مقدمه اى جهت کسب آمادگى براى درک درست و شایسته ماه مبارک رمضان به حساب مى‌آورند.

خوشبختانه هم اکنون در برخى از شهرهاى کشور عزیزمان ایران، اهل عبادت و معرفت دو برنامه دارند و آن ها را با هم اجرا مى‌کنند: یکى «اعتکاف» که دستور اکید اسلام است با احکام و دستورات ویژه‌اش، و دیگرى برنامه‌اى به نام «عمل امّ داود»، دستورى که از حضرت امام صادق (علیه‌السّلام) به ما رسیده است.

براى آگاهى از برنامه‌‌ها، عبادات و دعاهاى این ماه عظیم، به کتب ادعیه چون «مفاتیح الجنان»، «اقبال الأعمال» و غیره مراجعه کنید.

 

/ 2 نظر / 41 بازدید
حقدوست

آفرين. نيکو بود. استفاده کرديم. موفق باشيد

کوله پشتی

در خود نگاه میکنم تا ببینم خطا کجاست؟ بعد از کمی تامل و سکوت پی میبرم; آنجا که خالی از ((خداست))