حضرت مسیح (ع) در زمان ظهور حضرت مهدى (عج)

 

قرآن کریم درباره سرنوشت حضرت عیسی بن مریم (علیه السّلام) چنین مى‌‌‌گوید:

«وَ قَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسیحَ عیسَى ابْنَ مَرْیَمَ رَسُولَ اللَّهِ وَ ما قَتَلُوهُ وَ ما صَلَبُوهُ وَ لکِنْ شُبِّهَ لَهُمْ» (1)

«و گفتارشان که ما عیسی بن مریم پیامبر خدا را کشتیم و بر دار آویختند لا کن امر بر آنها مشتبه شد و کسانی که درباره قتل او اختلاف کردند از آن در شک هستند و بدون علم به آن تنها از گمان پیروی مى‌‌‌کنند و قطعا او را نکشتند بلکه خدا او را به سوی خود بالا برد و خداوند توانا و حکیم است و هیچ یک از اهل کتاب نیست مگر اینکه پیش از مرگش به او (مسیح) ایمان مى‌‌‌آورد و روز قیامت بر آنها گواه خواهد بود».

مطابق آیات مذکور از یک سو حضرت عیسی (علیه السّلام) به آسمان بالا رفته است و هنوز زنده است و از سوی دیگر، پیش از مرگ او تمام اهل کتاب به او ایمان مى‌‌‌آورند. منظور از اهل کتاب، بیشتر یهودیان و بنی اسرائیل است که در آیات قبل جنایات و مفاسد آنان شمارش شده و در همین آیات نیز به ادّعای آن‌‌‌ها مبنی بر قتل حضرت عیسی (علیه السّلام) تصریح گردیده است. و روشن است که چنین چیزی هنوز اتفاق نیفتاده است. پس قطعاً در آینده این وعده قرآنی تحقّق خواهد یافت.

یکى از عوامل تأثیر گذار در پیشرفت انقلاب جهانى مهدوى و برقرارى حاکمیت اسلامى در سراسر جهان، حضور این پیامبر الاهى در کنار مهدى آل محمد (صلّى الله علیه و آله) است. مسیحیان جهان با لطف الاهى از هر طریقى که باشد، شاید از راه دیدن تصویر وشنیدن سخنان دلنشین حضرت مسیح (علیه السّلام) با استفاده از ماهواره و اینترنت و رسانه‌‌هاى گروهى در عصر انقلاب ارتباطات و انفجار اطلاعات، به خوبى ایشان را بشناسند و پیام ایشان را در ضرورت پیروى از حضرت مهدى (عجّل الله تعالى فرجه الشریف) و مشارکت در انقلاب جهانى آن حضرت بشنوند و به ایشان روى آورند و از این راه، سریع‌تر، اسلام در سراسر جهان گسترش یابد.

در سخنان پیامبر اکرم (صلّى الله علیه و آله) و ائمّه معصومین (علیهم السّلام) پیرامون انقلاب جهانى حضرت مهدى (عجّل الله تعالى فرجه الشریف) ارتباط و همکارى "مهدى" و "عیسى" به روشنى بیان شده و در بین مسلمانان رواج یافته است.

«منّا مهدیُ الامةِ الذی یُصَلّی عیسی خَلفَه» (2)

«مهدی امت که عیسی پشت او نماز مى‌‌‌گذارد از ماست».

 تعجیل فرج

پیش از تحریف حقایق، در انجیل واقعى حضرت عیسى بن مریم (علیه السّلام) مطالبى درباره دین اسلام و قرآن و بعثت پیامبر اسلام (صلّى الله علیه و آله) و ترفیع سماوى و هبوط در آخر الزمان و کمک امت پیامبر اسلام (صلّى الله علیه و آله) و نماز گزاردن با آنان، وجود داشته است.

روزی پیامبر گرامى‌‌‌اسلام (صلّى الله علیه و آله) خوشحال بود و مى‌‌‌خندید، اصحاب دلیل آن را پرسیدند، فرمود:

 شب و روزی نیست مگر این که برای من در آن تحفه‌‌ای از جانب خداوند است؛ امروز خداوند تحفه‌‌ای به من عطا کرد که نظیر آن را تا به حال به من نداده بود، جبرئیل آمد و از جانب خدا به من سلام رساند و گفت:

« و منکم القائم یصلّی عیسی بن مریم خلفه إذا أهبطه إلی الأرض من ذرّیة علی و فاطمة و من ولد الحسین» (3)

« از شما است قائم که از ذریه علی و فاطمه و از فرزندان حسین است و عیسی بن مریم (علیه السّلام) پشت او نماز مى‌‌‌گذارد هنگامى‌‌‌که خدا او را به زمین فرود مى‌‌‌آورد».

پیامبر گرامى اسلام (صلّى الله علیه و آله) دربارۀ گفتگوى مهدى (عجّل الله تعالى فرجه الشریف) و عیسى (علیه السّلام) چنین آورده است:

«لا تزال طائفة من اُمتی یقاتلون على الحقّ ظاهرین إلى یوم القیامة ینزل عیسى بن مریم (علیه السّلام) فیقول أمیرهم المهدی: تعال صلّ بنا فیقول: لا، إنّ بعضکم على بعض اُمراء تکرمة من الله عزّوجل لهذه الاُمة» (4)

«گروهى از امتم بر اساس حق تا روز قیامت پیکار پیروز و آشکار دارند، عیسى بن مریم (علیه السّلام) فرود مى آید. مهدى (عجّل الله تعالى فرجه الشریف) مى گوید: بیا و برایمان نماز بگزار! مى گوید: خیر! به درستى که بعضى از شما به پاس گرامى داشت این امت بر دیگران امیران هستید».

در این حدیث نبوى که اهل سنت و شیعه هر دو نقل کرده اند، گفتگوی حضرت مهدی (عجّل الله تعالى فرجه الشریف) فرمانده و رهبر گروهی که در انقلاب جهانی و جاودان مهدی تا روز قیامت، بر اساس حق نبرد مى‌‌‌کنند، با عسی بن مریم (علیه السّلام) که از آسمان فرود مى‌‌‌آید، گزارش مى‌‌‌گردد و احترام حضرت مهدی (عجّل الله تعالى فرجه الشریف) نسبت به حضرت عیسی و سپس احترام حضرت عیسی نسبت به فرمانده گروه حق و رهبر انقلاب اسلامی، بیان مى‌‌‌شود. مطابق این حدیث حضرت عیسی، حضرت مهدی (علیهما السّلام) را بر خود مقدّم مى‌‌‌دارد و به ایشان اقتدا مى‌‌‌کند و از رهبر مسلمانان پیروی مى‌‌‌کند و در انقلاب بزرگ جهانی حضرت مهدی (عجّل الله فرجه الشریف)، ایشان را یاری مى‌‌‌نماید.

همچنین در حدیث معراج نبوی  آمده است خدای متعال به دنبال بیان ولایت و خلافت علی (علیه السّلام) خطاب به پیامبر فرمود:

و آخرین راهنما مردی از اهل بیت توست است که پشت سرش عیسی بن مریم نماز مى‌‌‌گذارد او زمین را پر از عدل مى‌‌‌کند همان طور که از ستم و بیداد لبریز شده است به وسیله او امت تو را هدایت مى‌‌‌نمایم و از گمراهی دور مى‌‌‌کنم و نابینا را در مان و بیمار را شفا مى‌‌‌دهم.

در این حدیث قدسی ضمن تصریح بر این که عیسی بن مریم (علیه السّلام) یاور حضرت مهدی (عجّل الله تعالى فرجه الشریف) خواهد بود و به او اقتدا مى‌‌‌کند و در انقلاب جهانی او همراهش مى‌‌‌باشد خدای متعال وعده نابودی ستم از کره زمین و تحقق عدل جهانی در انقلاب مهدوی را داده است.

اللهم عجّل لولیّک الفرج

والعافیة و النصر و اجعلنا من خیر أنصاره و أعوانه و شیعته

و المستشهدین بین یدیه

پی‌نوشت‌‌ها:

1/ قرآن کریم، سوره نساء، آیه 157.

2/ بحار الانوار، ج 52.

3/ کشف الغمة فی معرفة الائمة، ابو الحسن علی بن عیسی بن الفتح اربلی، دار الکتاب الاسلامی، لبنان-بیروت، چاپ اول، 1401ه.ق-1981م، ج3، ص264 و ص269.

4/ بحارالانوار، ج51، ص78.

منبع: مشرق نیوز

/ 0 نظر / 57 بازدید