افضل اعمال ماه مبارک رمضان

وقتى پیغمبر آن خطبه غرّاء را راجع به ماه رمضان خواند، یک مرتبه یک نفر از جا برخاست. آن که بود؟ آن کسى بود که گفتنى نیست که بود! چه کرد! به کجا رسید!

آن یک نفرى که از جا برخاست و در مقابل پیغمبر (صلّى الله علیه و آله) در چنین وقتى حرف زد که بود؟ امیر المؤمنین (علیه السّلام). از جا برخاست. گفت: یا رسول الله! افضل اعمال در ماه رمضان چیست؟ پیغمبر (صلّى الله علیه و آله) جواب داد، اما چه جوابى!

خوب اینها را فکر کنید. خاتم النبیین (صلّى الله علیه و آله) ، عصاره‌ عالم هستى است. یعنى اگر تمام عالم به کمال برسد، مرتبه‌ نبوت مى‌‌‌شود. اگر مرتبه‌ نبوت به کمال برسد،  مرتبه رسالت مى‌‌شود. اگر مرتبه‌ رسالت به کمال برسد، صاحب کتاب مى‌‌شود. اگر صاحب کتاب به کمال برسد، اولوا العزم مى‌‌شود. بعد تازه به آنجا که رسید اگر مى‌‌شود عصاره، خاتم مى‌‌شود. (مَا کانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِنْ رِجَالِکمْ وَلَکنْ رَسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِیِّینَ). این کلام خداست. پیغمبر خاتم (صلّى الله علیه و آله) کسى است که خدا در قرآن با او وقتى حرف مى‌‌زند، مى‌‌فرماید: «لعمرک»؛ به جان تو قسم! شبى که او را به معراج برده، براى آن سیر، خدا خودش را تسبیح کرده. این است پیغمبر خاتم (صلّى الله علیه و آله).

(سُبْحَانَ الَّذِى أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى). امیرالمؤمنین (علیه السّلام) در مقابل چنین کسى برخاست و گفت: یا رسول الله ، افضل اعمال در ماه رمضان چیست؟ فرمود : «الورع من محارم الله»؛ ورع از آنچه که خدا حرام کرده. افضل اعمال این است: شکم از لقمه حرام، چشم از نگاه به بیگانگان باز داشته شود. ورع از محرّمات افضل اعمال ماه رمضان است.

منبع: وب سایت آیت الله وحید خراسانى

 

/ 0 نظر / 11 بازدید