اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ المَهدِي صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً ‏وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً ::::::: براى سلامتى و تعجيل در ظهور امام زمان (عجّل الله تعالي فرجه الشريف) صلوات :::::::: اللّهمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم


میعادگه رب
لینک دوستان

ضمن تبریک فرا رسیدن سالروز ولادت امام کریمان و کریم اهل بیت عصمت و طهارت، حضرت امام حسن مجتبى (علیه السّلام) به تمامى دوست‌‌داران و شیعیان آن حضرت، در ادامه مطلب، حکایتى بسیار زیبا و آموزنده از زندگى آن امام همام (علیه السّلام) آورده‌‌ام که خواندنى است.

 میلاد امام مجتبى (ع)


حضرت جواد الائمّه (علیه السّلام) حکایت مى‌‌کند:

روزى امیر المؤمنین علىّ (علیه السّلام) به همراه فرزندش، ابو محمّد حسن مجتبى (علیه السّلام)؛ و نیز سلمان فارسى وارد مسجد شدند و چون در گوشه‌‌اى نشستند، مردم نزد ایشان اجتماع کردند؛ مردى خوش چهره با لباس‌‌هاى آراسته، نیز در میان آنان حضور داشت. او به امیر المؤمنین علىّ (علیه السّلام) خطاب کرد و اظهار داشت: یا امیر المؤمنین! مى‌‌خواهم سه مسئله از شما سؤال نمایم؟

حضرت امیر المؤمنین (علیه السّلام) فرمود: آنچه مى‌‌خواهى سؤال کن.

آن مرد گفت: اوّل این که انسان زمانى که مى‌‌خوابد روحش کجا مى‌‌رود؟

دوم آن که انسان چرا و چگونه فراموش مى‌‌کند و یا متذکر مى‌‌گردد؟

و سومین سؤال این است که به چه دلیل و علّتى فرزند شبیه به عمو، یا شبیه به دائى خود مى‌‌شود؟

امام علىّ (علیه السّلام) به فرزند خود ـ حضرت مجتبى (علیه السّلام) ـ اشاره کرد و فرمود: اى ابو محمّد! جواب مسائل این شخص را بیان نما.

آن حضرت فرمود: جواب اوّلین سؤالت، این است که چون خواب انسان را فرا گیرد، روح او در هوا بین زمین و آسمان در حال حرکت، یا سکون مى‌‌باشد تا هنگامى که صاحبش حرکتى کند و بیدار شود؛ پس چنان چه خداى متعال اجازه فرماید روح به کالبد او باز مى‌‌گردد؛ و گرنه تا مدّت زمانى معیّن بین روح و جسد فاصله خواهد افتاد.

نسبت به یادآورى و فراموشى، که چگونه بر انسان عارض مى‌‌شود، بدان که قلب انسان همچون ظرفى سر پوشیده است، پس اگر انسان بر فرستادن صلوات بر محمّد و آل محمّد مداومت نماید، دریچه قلب او باز و روشن مى‌‌شود و آنچه بخواهد در سینه‌‌اش آشکار و هویدا مى‌‌گردد، ولى چنانچه صلوات نفرستد و خوددارى کند، قلبش تاریک مى‌‌گردد و فکرش خاموش خواهد ماند.

و امّا جواب سومین سؤال که گفتى فرزند چگونه شبیه به عمو و یا شبیه به دائى خود مى‌‌شود، این است که اگر مرد هنگام زناشوئى و مجامعت، با آرامش خاطر و بدون اضطراب عمل نماید و نطفه در رحم زن قرار گیرد، فرزند شبیه پدر یا مادر خود خواهد شد؛ ولى چنانچه با اضطراب و تشویش زناشوئى و مجامعت انجام پذیرد، فرزند شبیه به عمو یا دائى مى‌‌گردد.

پس آن شخص اظهار نمود: من شهادت به یگانگى خداوند داده و مى‌‌دهم، و شهادت بر بعثت و رسالت حضرت محمّد (صلى الله علیه و آله) داده و مى‌‌دهم و همچنین شهادت مى‌‌دهم که تو خلیفه و جانشین بر حقّ پیغمبر خدا خواهى بود.

و سپس نام مبارک یکایک ائمّه اطهار (صلوات اللّه علهیم اجمعین) را بر زبان خود جارى ساخت؛ و شهادت بر امامت و ولایت آن‌‌ها داد و بعد از آن خداحافظى کرد و از مسجد خارج شد.

آن گاه امیر المؤمنین علىّ (علیه السّلام) به فرزند خود حضرت مجتبى (سلام اللّه علیه) فرمود: اى ابو محمّد! به دنبال آن مرد حرکت کن؛ و برو ببین چه خواهد شد.

حضرت امام حسن مجتبى (علیه السّلام) از پدر خود اطاعت کرد و به دنبال آن شخص رفت؛ و پس از بازگشت چنین اظهار داشت: پدرجان ! مرد چون از مسجد خارج شد، ناگهان ناپدید گشت و او را ندیدم.

امام علىّ (علیه السّلام) فرمود: آیا او را شناختى؟

حضرت مجتبى (سلام اللّه علیه) اظهار داشت : شما بفرمائید که چه کسى بود؟

آن گاه امیرالمؤ منین علىّ (علیه السّلام) فرمود: همانا او حضرت خضر پیغمبر (على نبیّنا و آله و علیه السّلام) بود.

 

منبع: مدینة المعاجز، ج 3، ص 85، که نویسنده محترم، این حدیث را از منابع مختلف و متعدّدى نقل نموده است.

میلاد امام مجتبى (ع)[ ۱۳٩۳/٤/٢۱ ] [ ٢:۱٠ ‎ب.ظ ] [ معین الحاج ] [ نظر شما () ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

دل‌‌گویه:

بـهوش ايدل كه ميقات است اينجـا

مــحـل نفـى و اثــبـات اسـت ايـنجا

از اينـجا ساز وحدت مى‌‌شود سـاز

از ايــنـجـا مـى‌شـود پـــــرواز آغــاز

بـــگــو لـبــيـــك يـا مـعـبـود لـبـيـــك

مــرا تـنها تـويى مـقـصـود، لـبـيـــك


ايميل مدير وبلاگ
Email Icon by Parstools.com


امکانات وب