اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ المَهدِي صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَ في كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً ‏وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً ::::::: براى سلامتى و تعجيل در ظهور امام زمان (عجّل الله تعالي فرجه الشريف) صلوات :::::::: اللّهمَّ صَلّ عَلى مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم


میعادگه رب
لینک دوستان

در ادامه سلسله مباحث احکام و مناسک مورد نیاز حجّاج، سری هشتم از احکام و مناسک حج تقدیم می‌شود.

 تقصیر

مسائل مطرح در این گفتار:

تقصیر و بعضى احکام آن

احرام حجتقصیر و بعض احکام آن

[144] م: واجب است بعد از آن‌که سعى کرد تقصیر کند، یعنى قدرى از ناخن ‌ها یا قدرى از موى سر یا شارب یا ریش را بزند. و بهتر آن است که اکتفا به زدن ناخن نکند ، و از موى قدرى بزند، بلکه موافق احتیاط است، و تراشیدن سر در تقصیر کفایت نمى‏‌‌کند بلکه حرام است .

[145] م: اگر تقصیر را فراموش کند تا وقتى که احرام حج را ببندد عمره‏ اش صحیح است و مستحب است فدیه یک گوسفند و احتیاط آن است که فدیه بدهد.

[146] م: بعد از آن‌که شخص محرم تقصیر کرد حلال مى‏‌‌شود بر او به ‌غیر از تراشیدن سر هرچه حرام شده بود بر او به ‌واسطه احرام، حتى نزدیکى با زن.

[147] م: در عمره تمتع طواف نساء واجب نیست و اگر بخواهد احتیاط کند طواف و نماز آن را رجاءاً  به‌جا آورد.

[148] م: بعد از انجام عمره تمتع و قبل از حج تمتع نباید عمره مفرده به ‌جا آورده شود و اگر به‌جا آوردند صحت عمره مفرده محل اشکال است ولى براى عمره و حج تمتع اشکالى ایجاد نمى‏‌‌شود.

احرام حج

[149] م: واجب است بر مکلف که بعد از تمام شدن اعمال عمره، احرام ببندد براى حج تمتع.

[150] م: وقت احرام موسّع است، و تا وقتى که بتواند بعد از احرام به وقوف اختیارى عرفه برسد مى‏‌‌تواند تأخیر بیندازد و از آن وقت نمى‏‌‌تواند عقب بیندازد .

[151] م: محل احرام حج، شهر مکه است هر موضع که باشد، گرچه در محله‏ هاى تازه ‏ساز، ولى مستحب است در مقام ابراهیم یا حجر اسماعیل واقع شود.

ادامه دارد . . .[ ۱۳٩۳/۱۱/۱٤ ] [ ٥:۱۳ ‎ب.ظ ] [ معین الحاج ] [ نظر شما () ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

دل‌‌گویه:

بـهوش ايدل كه ميقات است اينجـا

مــحـل نفـى و اثــبـات اسـت ايـنجا

از اينـجا ساز وحدت مى‌‌شود سـاز

از ايــنـجـا مـى‌شـود پـــــرواز آغــاز

بـــگــو لـبــيـــك يـا مـعـبـود لـبـيـــك

مــرا تـنها تـويى مـقـصـود، لـبـيـــك


ايميل مدير وبلاگ
Email Icon by Parstools.com


امکانات وب